Dziewięć cech zdrowego kościoła - Mark Dever
Książka Zdrowi członkowie kościoła wypełnia ogromną lukę w literaturze poruszającej temat praktycznego życia chrześcijańskiego. Stanowi niezwykle wartościowy, bezpośredni i łatwy w lekturze przewodnik po zagadnieniu kościoła lokalnego. Jest również głębokim, na wskroś biblijnym kompendium praktycznej eklezjologii napisanym z pasją i poczuciem palącej potrzeby naszych dni. W związku z tym będzie nieocenioną pomocą dla każdego członka kościoła, od początkującego aż po wytrawnego pastora. W czasach, gdy chrześcijan dotykają dezorientacja i brak pewności, jakiego rodzaju wspólnotą powinien być kościół, będzie to pomocny podręcznik nakreślający prawdziwe biblijne priorytety, a szczególnie to, jak odnoszą się one do każdego członka kościoła.
John MacArtur,
przewodniczący organizacji Grace to You
Thabiti Anyabwile zapełnił wielką pustą przestrzeń we współczesnej literaturze chrześcijańskiej. Nie brakuje książek wskazujących, jak być wiernym pastorem czy przywódcą w kościele, lecz ciężko trafić na pozycję, która równie bezpośrednio mówi, jak być wiernym członkiem kościoła. Korzystając z bogatego zrozumienia Biblii i praktycznych pouczeń, Anyabwile wzywa chrześcijan, żeby nie tylko uczęszczali do kościoła, ale stali się jego wiernymi, zaangażowanymi członkami, jakimi chce uczynić ich Bóg. Biorąc pod uwagę obecny stan wielu kościołów, książka jest jak najbardziej aktualna.
R. Albert Mohler Jr.,
rektor The Southern Baptist Theological Seminary
Niektóre książki są tak proste, że niemal szkoda czasu nawet na ich pobieżną lekturę. Inne bywają tak skomplikowane, że chociaż poruszają niezwykle istotną tematykę, nie są warte czasu, jaki im się poświęca. Niekiedy jednak uda się znaleźć książkę, która jest równocześnie prosta i głęboka. Ta pozycja do nich należy. Obecnie wiele osób podkreśla, jak ważne jest, żeby chrześcijanie żyli w społeczności, jednak niewielu odkryło biblijny, a zarazem osobisty i poruszający wymiar istoty rzeczy. Thabiti Anyabwile jest jednym z tych niewielu. Przeczytaj tę książkę, przemyśl ją, przynieś Bogu w modlitwie jej treść i zachęć do lektury inne osoby w twoim zgromadzeniu.
D. A. Carson,
profesor Nowego Testamentu na Trinity Evangelical Divinity School
Doskonałe i bardzo potrzebne narzędzie koncentrujące naszą uwagę na pojedynczym członku kościoła. Wszyscy możemy zyskać na lekturze tej wnikliwej książki.
R. C. Sproul,Dziś, kiedy kościoły wartościuje się głównie na podstawie powierzchownych cech, umiejętność oceny ich faktycznego zdrowia jest sprawą istotnej wagi. Wiele kościołów to zwłoki pokryte profesjonalnym makijażem. Mark Dever przedstawia biblijne kryteria rozpoznawania duchowego dobrostanu zboru – ważne jest bowiem nie to, w jak atrakcyjnych barwach kościół przedstawia się światu, ale to, jaki jest od wewnątrz, w oczach Boga. Niniejsza książka to podręcznik ukazujący prawdy funda-mentalne. Gorąco go polecam.
John MacArthur – pastor, nauczyciel
Postmodernistyczna Ameryka jest wręcz zalana duchowością – ale nie autentycznym chrześcijaństwem. Wyraźnie świadczy o tym tak powszechne zagubienie biblijnej eklezjologii. Reformacja jest zawsze skierowana w stronę kościoła; musimy się dziś modlić o nowe, zreformowane kościoły. Dziewięć cech zdrowego kościoła to manifest, w którym Mark Dever wskazuje na prawdziwie biblijny powrót do zdrowia nowotestamentowych kościołów. Każdą stronę wypełnia troskliwa analiza i skrupulatne rozważanie. Książkę tę powinien poznać każdy wierny pastor i wszyscy, którzy modlą się o reformację w dzisiejszych czasach.
R. Albert Mohler – przewodniczący The Southern Baptist Theological Seminary
książek o kościele istnieje mnóstwo. Ta jest inna. Rzadko się też zdarza, aby książka o kościele łączyła odpowiedzialną refleksję biblijną i teologiczną z nabożną, rozsądną oceną sytuacji opartą na doświadczeniu oraz z praktycznymi wskazówkami. Ta do nich należy. Jeśli jesteś chrześcijańskim liderem, z ostrożnością odnoś się do zadań, których się podjąłeś – taka postawa może odmienić twoje życie i twoją służbę.
D.A. Carson – profesor Nowego Testamentu, Trinity Evangelical Divinity School
Przyszłość biblijnego chrześcijaństwa w zachodnim świecie jest nieodłącznie związana z przyszłością lokalnych kościołów. Mark Dever o tym wie, a jego Dziewięć cech zdrowego kościoła to biblijna recepta na wierność kościoła.
J. Ligon Duncan III – pastor, First Presbyterian Church, Jackson, MS, USA
Książki, które podkreślają wagę kościoła, to rzadkość. Jeszcze trudniej natrafić na taką, która definiowałaby praktyczne funkcjonowanie lokalnego kościoła w kontekście Bożego Słowa, a nie trendów kulturowych. Podręcznik Marka Devera łą-czy wszystkie te cechy. To najlepsza książka o tym niezwykle ważnym zagadnieniu, jaką czytałem – napisana przez pastora i teologa, założyciela silnego lokalnego kościoła w Waszyngtonie.
C.J. Mahaney – Sovereign Grace Ministries
To zadziwiające, że apostoł Paweł opisuje lokalne zgromadzenie chrześcijan jako zbór Pański nabyty własną jego krwią (Dz 20:28). Wskazuje on w ten sposób na ogromne znaczenie życia, zdrowia i misji kościoła. Mamy bowiem do czynienia z ciałem, które składa się z ludzi i zostało wykupione krwią. Nie interesują mnie ludzkie pomysły. Pragnę Bożej prawdy o kościele. Z ogromną nadzieją i zaufaniem patrzę na radykalne biblijne nauczanie Marka Devera. Niewielu ludzi umie dziś tak celnie przedstawić zagadnienie wierności i zdrowia kościoła. Dziękuję Bogu za tę książkę i za całą służbę Nine Marks.
John Piper – pastor, Bethlehem Baptist Church, Minneapolis, USA
Dziewięć cech zdrowego kościoła muszą przeczytać wszyscy moi studenci eklezjologii. Choć moje wnioski nie zawsze pokrywają się z przedstawianymi przez autora, książka ta jest jedną z nielicznych wydanych ostatnio pozycji, które z tak poważnym zaangażowaniem odnoszą się do bezwzględnie istotnych zagadnień eklezjologicznych. To także doskonała publikacja dla pastorów – mogą się oni dzielić jej treścią w swoich zborach.Paige Patterson – przewodniczący Southwestern Baptist Theological SeminaryTa książka to przejmujące i żarliwe wezwanie do kościołów, aby poważnie traktowały swoją odpowiedzialność – dla Bożej chwały i ku zbawieniu zgubionych dusz.
Timothy George – redaktor, Christianity Today
Spośród większości pozycji na temat eklezjologii książkę tę wyróżnia to, że autor nie oferuje w niej kolejnego modelu, stylu czy też strategii budowania kościoła, które „gwarantują” sukces. Szkicuje raczej portret kościoła, który jest przede wszystkim wierny Bożemu wizerunkowi. Dziewięć cech, które opisuje Dever, jest ponadczasowych i ponadkulturowych, gdyż są one po prostu biblijne. Przez to zasadność treści tej książki jest niezależna ani od miejsca, ani od rozmiaru kościoła. Publikacja ta stanowi swoisty powiew świeżości w epoce, w której – nawet w kościele – ma miejsce gloryfikacja liczb i rezultatów, często kosztem wierności Bogu.
Tomasz Krążek – pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Bornem Sulinowie
Wielu ewangelicznych chrześcijan redukuje dziś chrześcijaństwo do „osobistej relacji z Jezusem”, zapominając, że żywa więź z Jezusem w Biblii to ZAWSZE żywa więź części ciała z Jego Głową. Ten wspólnotowy wymiar – jako nieduchowy, a nawet czasem pogardliwie nazywany religijnym – bywa przez wielu, na ich własną zgubę, pomijany. Tymczasem pytanie o ZDROWY zbór jest fundamentalne! Książka Marka Devera zajmuje się nim dogłębnie i poważnie. Niezależnie od naszych własnych wniosków, każdy skorzysta na jej lekturze.
Mateusz Wichary – prezbiter, przewodniczący Rady Kościoła Baptystycznego w Polsce oraz przewodniczący Aliansu Ewangelicznego
Autor w znakomity sposób wskazuje, jak utrzymać i rozwijać służbę kościoła opartego na biblijnych zasadach. Dever dzieli się w tej książce imponującym ujęciem zagadnień teologicznych, swoim doświadczeniem jako pastora oraz praktycznymi wskazówkami na temat funkcjonowania kościoła wiernego Bożemu Słowu.
Adam Broughton – pastor Newcraigs Evangelical Church w Szkocji
Zbór jest podstawowym ośrodkiem i narzędziem działania Bożego na ziemi. Każdy chrześcijanin powinien należeć do zboru, miłować go i dbać o jego rozwój. Aktywna obecność w życiu własnego zboru to biblijna powinność, z której wypełniania nie zwalnia nas żadne angażowanie się w działalność parakościelną ani udział w najlepszych nawet projektach. Ta książka wzmacnia postawy prozborowe, prowadząc do dojrzalszego i stabilniejszego związku z lokalną wspólnotą naśladowców Chrystusa.
Marian Biernacki – pastor, Centrum Chrześcijańskie NOWE ŻYCIE w Gdańsku
astor Mark Dever pisze z dużą znajomością tematu o lokalnym kościele i jego funkcjonowaniu, o tym, do czego należy dążyć i od czego stronić. Również w naszych polskich wspólnotach ewangelikalnych starsi (prezbiterzy) muszą zadać sobie trud zbadania w Piśmie Świętym, jak należy prowadzić Boży lud, aby stawał się zdrową wspólnotą wierzących. Lektura książki Dziewięć cech zdrowego kościoła z pewnością pomoże odpowiedzieć na pytanie, jak uczynić zbór silnym, misyjnym i żyjącym po Bożemu.
Jerzy Karzełek – pastor, przewodniczący Rady Kościoła Wolnych Chrześcijan
dyrektor Ligonier Ministries,
Pastor przełożony ds. głoszenia i nauczania w Saint Andrews Chapel w Sanford na Florydzie
Wierny pastor jest także dobrym członkiem kościoła. Thabiti jest tego dowodem, toteż napisał, co znaczy być zdrowym członkiem kościoła z pastorskiego punktu widzenia i kierując się własnym doświadczeniem. Każdy kościół, który chce wzmocnić swoich ludzi, dobrze zrobiłby, wręczając tę książkę swoim członkom. Niełatwo być wiernym członkiem kościoła w dobie braku umiaru i egoistycznych impulsów. Mimo to Thabiti nie tylko przypomina nam, że jest to możliwe, ale i konfrontuje nas z biblijną rzeczywistością, mówiąc, że jest to konieczne. Nie przestaję dziękować Bogu za umysł i serce Thabitiego Anyabwile’a.
Anthony J. Carter,
pastor, wydawca i autor książek Experiencing the truth (Doświadczanie prawdy)
i Bringing the Reformation to the African-American Church (Reformacja kościoła afroamerykańskiego)
Zdrowi członkowie kościoła Thabitiego Anyabwile’a to książka, w której autor stawia właściwe pytania o członkostwo w kościele, wzywając każde lokalne ciało wierzących do podtrzymywania i rozwijania praktyk zgromadzenia ukształtowanego przez ewangelię. To niezwykle praktyczny podręcznik, a jednak wolny od religijnego utylitaryzmu, który często cechuje zorientowane na poszukującego książki tego gatunku. Przywódcy i członkowie każdego kościoła, którzy postanowią wspólnie przeczytać tę książkę i przyjąć jej napomnienia, odkryją, że ich życie jako rodziny Bożej zyskało na mądrości, mocy, miłości i świadectwie wobec świata. Jakiż balsam pociechy odnajdziemy w słowach tej książki!
Eric C. Redmond,
pastor przełożony w Hillcrest Baptist Church w Temple Hills, Maryland
„Zdrowie kościoła lokalnego zależy od gotowości jego członków do badania swoich serc, zmiany myślenia i przyłożenia ręki do dzieła służby”. Powyższe zdanie, zaczerpnięte z tej książki, doskonale oddaje intencje autora i cel jej napisania. O ile ludziom przebudzonym przez ewangelię łatwo dostrzec duchową chorobę i agonię tego świata, rozpoznanie chorób w kościele przychodzi często trudniej i powoli. Thabiti Anyabwile niezwykle trafnie wskazuje cechy zdrowych członków kościoła, niezależnie od pełnionej przez nich funkcji, jednocześnie kładąc nacisk na ich odpowiedzialność za duchowy stan lokalnej społeczności. Sposób, w jaki autor dzieli się biblijnymi prawdami, przekonuje, że stanowią one wartości, którymi on sam kieruje się w swoim życiu. Tak właśnie sługa Boży staje się wiarygodny. A wszystko to przekazane jest w atmosferze miłości do Jezusa Chrystusa i Jego Ciała. Dzięki tej książce polskie słowo „pozdrawiam” (czyli „życzę zdrowia”) nabiera szczególnego biblijnego znaczenia. Gorąco zachęcam do lektury tego praktycznego poradnika i do wytrwałego stosowania w życiu swoim i swojej społeczności zawartych w nim wskazówek.
Mariusz Socha,
pastor II Zboru Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Szczecinie
Książka Zdrowi członkowie kościoła autorstwa Thabitiego Anyabwile’a jest świetnie napisanym zarysem jednego z zagadnień praktycznej eklezjologii. Stanowi też jego wyśmienitą syntezę i dobre wprowadzenie do przemyśleń nad wiernością wobec Boga i Kościoła dla każdego chrześcijanina.
Zbigniew L. Gadkowski,
koordynator Ośrodka Studiów Biblii
Książkę tę musi przeczytać każdy, kto pragnie wnosić wkład w swój lokalny kościół jako jego zdrowy członek (będąc aktywnym i wypełniając wielki nakaz misyjny). To praktyczny i głęboko zakorzeniony w Biblii wykład, który wyjaśnia, co znaczy być częścią Ciała Chrystusa.
Adam Broughton,
pastor Newcraigs Evangelical Church w Szkocji
numer katalogowy: | ZK/0071 |
ISBN: | 9788360974643 |
liczba stron: | 308 |
format: | 23,5x16,5 cm |
oprawa: | miękka |
rok wydania: | 2017 |