Dziesięć uporczywie zadawanych pytań - Tim Hegg
-
Symbol:
- AP/0115
-
Autor:
- Tim Hegg
-
Kategoria:
- Komentarze Biblijne
- Izrael
- Apologetyka
-
Wydawnictwo:
- szofar
Współcześnie dostrzegamy nowy ruch wśród wierzących w Jeszuę Mesjasza (Jezusa Chrystusa). Ludzie z nim związani zaczynają postrzegać Torę (określaną zwykle we współczesnych przekładach Biblii „Prawem” lub „Zakonem”) jako wyznacznik sprawiedliwego życia.
Jednak często, kiedy zaczynają wcielać w życie przykazania Tory, dotyczące na przykład zachowywania Szabatu, obchodzenia Świąt Biblijnych, czy też odnoszące się do czystości pokarmów, ich przyjaciele i krewni wyrażają zaniepokojenie, uważając, że zostali zwiedzeni przez fałszywe nauczanie. Starając się uratować swoich przyjaciół przed zejściem w przepaść „legalizmu”, oferują im wyrwane z kontekstu fragmenty biblijne, aby pokazać, że „Prawo” zostało zniesione i tym samym nie jest już obowiązującym standardem życia w sprawiedliwości. Podczas takich dyskusji pojawiają się wciąż te same pytania i fragmenty biblijne. Autor niniejszej książki, Tim Hegg, nazwał je „uporczywie zadawanymi pytaniami”, ponieważ są one ciągle przytaczane przez tych, którzy przeciwstawiają się stosowaniu Tory w życiu ludzi wierzących w Jeszuę. Tych pytań jest więcej niż dziesięć, ale autor wybrał te, które padają w tych dyskusjach najczęściej. Ludzie, którzy je zadają, wychodzą z założenia, że jeśli Jeszua i Jego apostołowie odrzucili któreś przykazanie Tory i nie ma ono już zastosowania w Nowym Przymierzu, to znaczy, że cała Tora została zastąpiona nowymi prawami lub przykazaniami. Tim Hegg wybrał „dziesięć uporczywie zadawanych pytań”, aby poddać je analizie i pokazać, że odpowiedzi nie negują ważności Tory, ale wręcz przeciwnie – pokazują, że Tora jest nadal wyznacznikiem sprawiedliwego życia dla wszystkich wierzących w Jeszuę Mesjasza.
SPIS TREŚCI
Rozdział 1 Wprowadzenie
Rozdział 2 Czy Jeszua nie uznał wszystkich pokarmów za czyste? (Marka 7:19)
Rozdział 3 Jeśli mamy zachowywać Torę, to co z ofiarami ze zwierząt?
Rozdział 4 Czy dowodem na unieważnienie Tory nie jest to, że Jeszua i apostołowie
ustanowili niedzielę zamiast Szabatu?
Rozdział 5 Czy w Liście do Kolosan 2 Paweł nie odrzuca przepisów Tory dotyczących pokarmów,
świąt, nowiów księżyca i Szabatu?
Rozdział 6 Czy poprzez wizję Piotra (Dzieje 10) Bóg nie objawił wyraźnie, że nie ma już potrzeby
zachowywania pokarmowych praw Tory?
Rozdział 7 Paweł wyraźnie mówi, że nie jesteśmy już „pod Prawem”. Czy nie jest to równoznaczne
z tym, że nie musimy już być posłuszni Torze?
Rozdział 8 Skoro Paweł unieważnił nakaz obrzezania, czy nie dowodzi to, że Tora już nie obowiązuje?
Rozdział 9 Czy Sobór Jerozolimski (Dzieje 15) nie stwierdził wyraźnie, że Tora jest tylko dla Żydów?
Rozdział 10 Czy Tora nie była dana po to, aby potępić grzeszników, a nie jako przewodnik do
sprawiedliwego życia? (1 Tymoteusza 1:8; Galatów 3:19)
Rozdział 11 Czy Bóg nie unieważnił ceremonialnych i cywilno-prawnych przepisów Tory,
wymagając od nas przestrzegania tylko praw moralnych
TIM HEGG uzyskał następujące stopnie na wyższych uczelniach amerykańskich: w roku 1973 – licencjat w dziedzinie nauk humanistycznych (Bachelor of Arts) na Uniwersytecie Cedarville (Cedarville, Ohio) na kierunkach muzycznym i biblijnym (główne) oraz filozoficznym (poboczny). W roku 1976 – licencjat, a w roku 1980 – magisterium (oba z najwyższą notą) w dziedzinie teologii w Northwest Baptist Seminary (Tacoma, stan Waszyngton). Tim i jego żona Paulette są szczęśliwymi małżonkami (od ponad 40 lat), rodzicami czworga dzieci (dwóch synów i dwóch córek) i dziadkami sześciorga wnucząt
numer katalogowy: | AP/0115 |
ISBN: | 978-83-945142-7-3 |
liczba stron: | 278 |
format: | 150 x 210 mm |
oprawa: | twarda |
rok wydania: | 2019 |