Wyszukiwarka

działy numery katalogowe
tytuły autorzy Znajdź
 

Pobierz ofertę nowości
księgarni w pliku PDF

Polecamy

Sonda

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, zapisz się na listę:
            Rabat
   
min. 50%
Niech cię nie oszuka żaden człowiek
Pukając do drzwi, otwierając serca
Laska Pasterza 2000
Potwór w szafie
Wierni do końca

Książki i materiały drukowane  Rozważania 

- 50%

Mów Panie, bo słucha sługa Twój. Rozprawy i studia.


numer katalogowy: K02393
ISBN: 83-7146-148-8
liczba stron: 294
format: 16x23
oprawa: twarda
55.00 zł 27.50 zł
 
Zapytaj o większą ilość
Prześlij informacje o tej pozycji do:  

  Drugi Sobór Watykański zaowocował w Kościele katolickim między innymi wzmożonym zainteresowaniem Biblią oraz żywiołowym rozwojem studiów biblijnych. Jedno i drugie zjawisko nie ominęło Polski. Chociaż ówczesna sytuacja polityczna nie była sprzyjająca, na krótko przed Soborem i podczas jego obrad we Włoszech i w innych krajach, po uprzednich studiach w Polsce, wykształciło się grono naszych znanych i cenionych biblistów. W okresie po Vaticanum II specjalistyczne studia biblijne podejmowali następni miłośnicy Pisma Świętego. Należy do nich ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz SDB, od 1997 r. członek Papieskiej Komisji Biblijnej.
  Lista osiągnięć ks. prof. Ryszarda Rubinkiewicza jest długa. Ceniony wykładowca i od 1987 r. kierownik Instytutu Biblijnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor ponad 160 publikacji, promotor trzech doktoratów oraz prawie 70 prac magisterskich i magisterskolicencjackich, recenzent rozpraw habilitacyjnych i doktorskich, członek kilku towarzystw naukowych, a od 1993 r. przewodniczący Sekcji Biblistów Polskich - jest dobrze znany w Polsce i za granicą. Uprawianie nauki stanowi zresztą doskonałą sposobność do spotykania się ludzi o podobnych zainteresowaniach, rozwijania osobowości, wymiany zapatrywań i poglądów, a także zawierania przyjaźni. Wymownym tego potwierdzeniem są coroczne zjazdy biblistów polskich odbywające się w różnych miejscach Polski. Poza tym istnieje stała wymiana i kontakty między głównymi ośrodkami teologicznymi w Polsce, w których znaczącą pozycję zajmują bibliści. Ważnym przedmiotem zainteresowań i pracy ks. prof. Ryszarda Rubinkiewicza jest też dziedzina dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza katolicko-żydowskiego. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w naukowej pracy nad Biblią dochodzi do głosu potrzeba specyficznie chrześcijańskiego odniesienia do współczesnej religii żydowskiej, wyrosłej na wspólnej glebie dziejów i religii biblijnego Izraela.
  Niniejsza Księga Pamiątkowa została wydana, aby uczcić Jubileusz 60. rocznicy urodzin Księdza Profesora. To dobra okazja, aby spojrzeć na własne życie, dokonać bilansu, a także usłyszeć wyrazy uznania i przyjaźni ze strony tych, z którymi łączą nas wspólne zainteresowania i pasje życiowe. Zapytawszy, czy Jubilat chciałby zasugerować tytuł poświęconej Mu książki, który byłby mu drogi i bliski, usłyszałem, że sami możemy dokonać tego wyboru. Zostały zatem wybrane jako tytułowe bardzo znane słowa z epizodu o objawieniu się Boga małemu Samuelowi: Mów, Panie, bo słucha sługa Twój (l Sm 3,9-10). Ten wybór nie jest przypadkowy. Nawiązuje do pierwszej publikacji Ryszarda Rubinkiewicza, która ukazała się w 1962 r. na łamach Gościa Niedzielnego. Autor miał wtedy 23 lata i studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Salezjanów w Krakowie. Również wzgląd na Jego życiorys, ze szczególnym uwzględnieniem żywego od dzieciństwa pragnienia życia zakonnego, przemawia za tym wyborem.
  Na książkę składa się 18 artykułów przygotowanych przez biblistów z Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obie uczelnie i ich pracownicy dydaktyczno-naukowi ściśle ze sobą współpracują, w czym ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz ma wielki udział. Jego koledzy i przyjaciele postanowili Go uczcić, ofiarowując Jubilatowi tę Księgę Pamiątkową. To piękny zwyczaj, który coraz częściej owocuje nowymi publikacjami. Teksty zostały zamieszczone w kolejności alfabetycznej autorów. Prace napisane przez wykładowców KUL zebrał ks. dr Andrzej Kondracki SDB. Teksty poruszają rozmaite aspekty szeroko pojętej problematyki biblijnej, zarówno z zakresu Starego, jak i Nowego Testamentu, a także piśmiennictwa międzytestamentowego, którym Jubilat jest szczególnie zainteresowany.
  Niniejsza książka stanowi drugą Księgę Pamiątkową wydaną przez Oficynę Wydawniczą Vocatio. Pierwsza, Ja jestem Józef, brat wasz, opublikowana w 1998 r., została poświęcona Arcybiskupowi Henrykowi Józefowi Muszyńskiemu, Metropolicie Gnieźnieńskiemu, w 65. rocznicę urodzin. Można żywić nadzieję, że oto rodzi się nowa pożyteczna seria wydawnicza, w której znajdzie wyraz uznanie, szacunek i wdzięczność wobec osób bardzo zasłużonych dla rozwoju myśli teologicznej, zwłaszcza biblijnej, w Polsce oraz wdrażania nauczania Vaticanum II.

Ks. Waldemar Chrostowski      

Komentarze (dotyczące książki / przedmiotu):

Jeżeli posiadasz już konto zaloguj się i zwiększaj punkty za komentarze. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować.
Dodaj swój komentarz:

Autor:
E-mail:
(tylko w celu weryfikacji, pole to nie będzie widoczne dla innych)
wpisz kod
Wpisz kod:

Tutaj mozesz polecic znajomym wybrana pozycje, w tym celu wypelnij ponizszy formularz:

Pozycja:  Mów Panie, bo słucha sługa Twój. Rozprawy i studia.
E-mail:  *
Podpis:  *
Wyślij
* pola obowiązkowe

Inne pozycje w dziale Rozważania:

Droga do Jego Obecności
-25%

Klienci zainteresowani tą pozycją kupują również:

Na skrzydłach orła

Na skrzydłach orła

20.00 zł
chwilowo brak
 
Żywa Woda

Żywa Woda

30.00 zł
 
Melodia Wiary

Melodia Wiary

13.90 zł
chwilowo brak
 
Uwolnienie ducha

Uwolnienie ducha

12.93 zł
nakład wyczerpany
 
Bezpieczne płatności internetowe:
Bezpieczne płatności internetowe
Księgarnia Jack.pl
ul. Ogrodowa 6, 43-450 Ustroń
tel. +48 783 999 737
biuro(at)jack.pl
więcej »
Największa księgarnia chrześcijańska w Polsce! Wykłady, nauczanie, DVD, muzyka chrześcijańska, muzyka liturgiczna, gadżety chrześcijańskie, akcesoria dla Zborów, Kościołów!